ROSETEDDY.SK

Magazín o vás pre vás

Rozhovor s Monikou Bytčankovou

mar 21, 2020 | Rozhovory, Šport

Ako jeden z prvých rozhovorov na našom internetovom portáli sme si pre vás rozhodli pripraviť s Monikou Bytčankovou, hráčkou Slovana Bratislava – aktuálneho majstra 1. ligy žien. Táto talentovaná stopérka zbiera jeden úspech za druhým. V januári sa jej podarilo už tretíkrát po sebe získať ocenenie v kysuckom Športovci roka, tento mesiac sa umiestnila v najlepšej ženskej ligovej jedenástke roka 2018/19 a nehovoriac o úspechoch, ktoré sa jej podarili na klubovej úrovni. Svoju kariéru začala v chlapčenskom mužstve TJ Slovan Podvysoká, v okrese Čadca, neskôr v roku 2013 prestúpila do ženské tímu ŠKF VIX Žilina, kde sa zdržala 4 sezóny a následne sa presunula v roku 2017 do bratislavského Slovana. Podarilo sa jej nazrieť aj do reprezentačného áčka a tento rok oslávi ešte len svoje 22. narodeniny. V Monike môžeme vidieť v nasledujúcich rokoch naozaj silnú oporu na futbalovej scéne.

V prvom rade by som ti chcel zagratulovať k oceneniam, ktoré si získala tento rok. V januári si na kysuckom galavečeri získala ocenenie v ankete Športovec roka 2019. Neskôr si sa na galavečeri „Gala Grassroots futbalu“ pod záštitou Slovenského futbalového zväzu umiestnila v najlepšej ligovej jedenástke roka 2018/19. Čo pre teba znamenajú tieto ocenenia?

Monika: Každé jedno ocenenie, ktoré som získala je pre mňa veľmi cenné.  Hrajú veľkú rolu na mojej futbalovej ceste. Tréningom a zápasom od detstva venujem všetok čas a tie ocenenia sú pre mňa odmena, ale aj motivácia pokračovať v tom, čo ma napĺňa.

Kto ťa priviedol k futbalu? Aké boli tvoje futbalové začiatky?

Monika: Bývať vedľa futbalového ihriska, mať doma štyroch futbalistov a nehrať futbal by bol hriech. Rodina je to, čo ma viedlo k futbalu. Môj otec je jeho veľký milovník a tiež aj bývalý brankár. A tak isto aj moji traja starší bratia sú (boli) futbalisti. Začínala som hrávať asi v ôsmych rokoch a do pätnástich som hrávala s chalanmi v našej dedine (TJ Slovan Podvysoká). Potom prišiel na scénu žensky futbal v Žiline. A momentálne pôsobím v bratislavskom Slovane.

V lete to budú už 3 roky čo pôsobíš v Slovane Bratislava. Aké sú vaše hlavné ciele pre túto sezónu? Ak sa teda dohrá kvôli vírusu COVID-19, ktorý vyčíňa vo svete.

Monika: Našim stálym cieľom je hrať pekný futbal a stále sa zlepšovať. No v lige aj v slovenskom pohári chceme, samozrejme bojovať o prvé miesto.

Roseteddy.sk - Monika Bytčankova 2
Monika s Dominikou Koleničkovou na Cyprus Women’s Cupe; zdroj: facebook.com/SKSlovanBratislavaZeny

Aký je Martin Masaryk ako tréner?

Monika: Náš tréner sa právom stal najlepším v lige. Je kvalitný a chce posúvať ženský futbal ďalej. Do tréningu vie zapojiť aj zábavu na odreagovanie popri tvrdej práci.

Si tiež aj naša reprezentantka. Minulý týždeň sa zúčastnila slovenská reprezentácia medzinárodného turnaja na Cypre. Stretli ste sa s nejakými obmedzeniami alebo špeciálnymi opatreniami kvôli koronavírusu?

Monika: V čase zrazu sme nemali žiadne obmedzenia. Tréningy aj zápasy sa odohrávali ako normálne. Iba jeden účastník turnaja, Thajsko, sa kvôli vírusu nezúčastnil. Samozrejme sme mali opatrenia na letiskách, kde sme mali kvôli nášmu zdraviu ochranné rúška.

Momentálne je pozastavená akákoľvek športová činnosť pre kluby či reprezentáciu. Pripravuješ sa nejako individuálne?

Monika: Samozrejme, každý deň ma sprevádza pohyb. Či je to na ihrisku, s loptou, bez lopty, s hokejkou, na bicykli alebo rôzne posilňovacie cvičenia.

S ktorými babami v repre si najviac rozumieš?

Monika: S dievčatami s ktorými som už niekedy hrávala, či už v Slovane alebo v Žiline, ale aj s inými babami.

Kto je v reprezentačnej kabíne najväčší zabávač?

Monika: Fuu, tam každý niečím prispeje.

Máš nejaké vzory? Či už z mužskej alebo ženskej scény?

Monika: Možno je to divné, ale nemám žiaden konkrétny vzor. Hrám futbal pretože ho zbožňujem a každým dňom chcem byt lepšia, nie preto, aby som sa niekomu vyrovnala, ale preto, že som šťastnejšia, keď stojím na ihrisku.

Aké sú tvoje ciele? Máš vysnívaný nejaký veľkoklub?

Monika: Môj najväčší cieľ bol reprezentovať krajinu. A o nejakom veľkoklube som nesnívala.

Na záver by som sa ťa chcel spýtať, čo viac by sme mohli podľa teba spraviť pre rozvoj ženského futbalu na Slovensku?

Monika: Tak určite by potešilo nielen mňa, ale aj iné hračky na Slovensku, keby sme mali viac verných fanúšikov, ktorí by chodili na naše zápasy a podporovali nás.

Ja ti veľmi pekne ďakujem za rozhovor, prajem kopec kariérnych, ale aj osobných úspechov a hlavne veľa zdravia.

Roseteddy.sk - Monika Bytčankova 3
Na kysuckom galavečeri Športovec roka 2019; zdroj: mestocadca.sk

Adam Orihel

Podobné články

Prečítajte si